info@mixery-odstavnovace.cz
+420 603 551 408

Zasílání receptů, slev a zpravodaje

Při nákupu nad 2.000,- Kč doprava ZDARMA

Kontakt

Objednávky a eshop:

info@mixery-odstavnovace.cz

Stanislav Miler

Mobil: 603 551 408

Futurola s.r.o.

Ústavní 18
Praha 8
18100

RECEPTY NA ROSTLINNÁ „MLÉKA“

RECEPTY NA ROSTLINNÁ „MLÉKA“

22. 4. 2015

Vyrábět si doma rostlinná mléka je velmi jednoduché a nenáročné. Není na to potřeba zvláštní vybavení kromě mixéru, případně čajového sítka nebo kousku tkaniny. Stačí minimum času. Navíc i výrazně ušetříte oproti ceně rostlinného „mléka“ v obchodě, nehledě na to, že velkou část těch nejlepších rostlinných mlék si v obchodě ani nekoupíte (například makové).


PŘÍKLADY ROSTLINNÝCH MLÉK:

  1. Mandlové - namočené a oloupané mandle

  2. Makové - suchý nebo namočený mák

  3. Rýžové - namočená nebo uvařená rýže

  4. Konopné - namočené konopné semínko

  5. Kokosové - suchý nebo namočený kokos

  6. Pohankové - namočená nebo naklíčená pohanka

  7. Slunečnicové - namočená nebo naklíčená slunečnice

  8. Ovesné - suché nebo namočené ovesné vločky nebo oves

  9. Sojové - namočené a uvařené sojové boby

KRAVSKÉ MLÉKO - PRO A PROTI

Kravské mléko je v současné době pro mnoho lidí neodmyslitelnou součástí každodenního jídelníčku. Názory na konzumaci mléka a jeho vliv na lidské zdraví se však značně liší a často jsou v přímém rozporu. Pravda bude dost možná někde uprostřed a tak překládáme pouze informace, aby se každý mohl rozhodnout sám.

Často uváděné výhody kravského mléka:

  • Je významným zdrojem vápníku. Ten je nutný k výstavbě především tvrdých tkání těla (kosti, zuby..)

  • Má vysoký obsah hodnotných bílkovin.

  • Obsahuje dále fosfor, draslík, hořčík, sodík, chlór, síru i řadu stopových prvků.

  • Obsahuje i vitamín B12, který je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. (Jejich obsah však závisí na způsobu krmení dojnic a způsobu jejich života)

  • Dosažitelnost a nízká cena.

  • Zvyk – skoro všichni je jedí a pijí.

Málokdo se však pak dále zamýšlí nad tím, zda je tak masová konzumace mléka, které je primárně určeno pro správný vývoj telat opravdu pro lidský organismus tak prospěšná.

Často uváděné nevýhody kravského mléka:

  • Přibližně 20% populace v ČR (každý pátý) trpí intolerancí mléčné laktózy, což je příčinou různých trávících problémů a dalších onemocnění.

  • Lidské tělo velmi obtížně tráví mléčnou bílkovinu-kasein.

  • Nadměrný příjem živočišných bílkovin překyseluje organismus a ten se nadměrné kyselosti brání mimo jiné vyvázáním vápníku z kostí, tím přímo pomáháme rozvoji osteoporózy.

  • Častá konzumace kravského mléka se spojuje se zvýšenou tvorbou hlenu, rozvojem astmatu, atopického ekzému, dále se zhoršením stavu při onemocnění průdušek, zánětu nosních dutin či autoimunitních onemocnění. Tyto onemocnění jsou lékaři často označovány jako vrozené nebo neléčitelné a jejich následky se pouze tlumí léky.

  • Mléko vytváří povlak na střevních stěnách, který narušuje absorpci vitamínů a minerálů, přijatých potravou.

  • Krávy jsou většinou chované v hromadných velkochovech a často jsou krmené různými umělými krmivy. Tyto podmínky jsou ideální pro vznik různých onemocnění nebo zánětů, což je řešeno podáváním různých antibiotik a jiných medikací, které následně přes mléko dostáváme do těla.

K zamyšlení:

  • Oproti západnímu světu se v Čínské populaci téměř nevyskytuje rakovina prsu nebo prostaty, což mnoho odborníků spojuje právě s tím, že zde mléko nekonzumují.

  • Ve 20. století se díky přechodu k hromadnému průmyslovému zpracování stal z mléka velmi výnosný obchod. Myslíte, že by si velké společnosti nechaly ujít zisk a nebo že radši investují do reklamy tak, aby cíleně propagovaly jen to co se jim hodí?

  • Aby mohlo být mléko, tak musí být nejprve tele, které je velmi brzo po porodu odděleno od matky, ze které se stává většinou dále jen stroj na mléko. Téměř všechny telata (býčci) a i většina telat (krav) je následně zabita pro své maso.

  • Šlechtěné dojnice ve velkochovech nadojí až 50 l mléka deně což velmi zatěžuje jejich organizmus a způsobuje různá onemocnění a tak jdou po 4 letech produkce mléka na jatka.

  • Celosvětový chov dobytka degraduje půdu a je významným producentem skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.

POSTUP VÝROBY ROSTLINNÝCH “MLÉK”

1 díl semen na cca 8 -10 dílů vody

1-3 min. mixovat dle mixeru a tvrdosti surovin

Pokud máte dostatečně výkonný mixér, nemusíte nápoj filtrovat, v opačném případě použijte jemné síto, plátno nebo filtr.

Pevnou složku, zbylou ve filtru můžete použít např. na přípravu pomazánek.

U některých tučnějších druhů je výhodné použít vodu teplou 40 stupňů Celsia. Tímto postupem získáte základní nápoj. Pokud chcete sladší chuť, lze přidat do mixéru sušené sladké ovoce (datle, fíky, rozinky, švestky...).

Sušené ovoce je dobré propláchnout, namočit a použít i s vodou ve které se namáčelo. Lze dochucovat i vanilkou, skořicí, či dalšími produkty, jistě si doplníte své oblíbené chutě.

PROČ NAMÁČET?

ořechy a semena rostlin obsahují inhibitory klíčení, namočením a naklíčením se stávají lépe stravitelné a obsahují i více živin.

MANDLOVÉ MLÉKO

Mandle po namočení propláchneme a oloupeme hnědou slupku. Pokud mandle nejsou loupané s použitím vyšších teplot jde to velmi snadno a této činnosti se rády účastní i děti. Z každé mandle je dobré kousek ochutnat, protože jedna hořká chuťově znehodnotí celý nápoj. Je vhodné použít teplou vodu. Chuťově velmi jemný a sladký i bez přislazování. Obsahuje organicky vázaný dobře využitelný hořčík a spoustu minerálů: magnesium, selen, mangan a také vitamin E. Je v něm vápník (cca 80mg vápníku na 100ml). Neobsahuje však tak vysoký podíl bílkovin, jak bývá někdy tradováno (pouze jednotky gramů). Má jemnou, oříškovou chuť.

MAKOVÉ MLÉKO

Mák je dobré nechat namáčet v chladu alespoń 24 hodin. Obsahuje mnoho vysoce využitelného organického vápníku. Je lépe ho připravovat s teplou vodou. Skvělá prevence osteoporózy. Je velmi oblíbené kvůli vysokému obsahu vápníku, kterého jinak může být ve veganské stravě nedostatek. Obsahuje ho totiž cca 200 mg vápníku na 100ml. Vedle toho obsahuje i 3g bílkovin a některé minerály. Má velmi zajímavou, nahořklou či jemně nakyslou chuť.

RÝŽOVÉ MLÉKO

je oblíbené mezi sportovci. Je v něm spousta sacharidů (asi 10g na 100ml), ale téměř žádné tuky. Má velmi výraznou chuť po rýži, i když velmi záleží na odrůdě, ze které mléko děláte.

Horchata - mexický rýžový nápoj

1 l vody

100 g rýže namočené přes noc

Skořice

Vanilkový extrakt

Špetka soli

Dosladit: třtinovým cukrem, datlema, rozinkama

KONOPNÉ MLÉKO

Jeden z nejhodnotnějších nápojů můžeme připravit buď z neloupaných nebo oloupaných semínek. Neloupaná semínka je lépe nechat namáčet alespoň 12 hodin a poté ještě proplachovat dokud nezačnou klíčit. Oloupaná semínka stačí namáčet 4 hodiny a pak propláchnout. Nápoj z oloupaných semínek je jemnější a vhodný pro malé děti. Pokud použijeme neloupaná semínka je nutné nápoj přefiltrovat. Pomáhá vyléčit záněty, posiluje imunitu, vhodný pro sportovce a děti. obsahuje vysoký podíl omega 3 a 6 mastných kyselin, navíc v ideálním poměru pro vegany. Ve 100 ml jsou také 2 gramy vysoce kvalitních bílkovin. I konopné mléko má velmi jemnou, lehce oříškovou chuť.

SLUNEČNICOVÉ MLÉKO

Loupaná slunečnicová semínka je dobré nechat po namočení a propláchnutí lehce naklíčit (12-24 hodin), pokud jsou živá, klíčí výborně. Velmi levná a dostupná varianta rostlinného nápoje. Vhodný v těhotensví, v době růstu, při nervovém vypětí.

Obsahuje hořčík, selen, niacin, zinek, kyselinu pantotenovou, železo, vápník, fosfor hořčík, selen, niacin, zinek, kyselinu pantotenovou, železo, vápník, fosfor a Omega-6 polynenasycené mastné kyseliny (naneštěstí v něm chybí omega 3 mastné kyseliny). Jeho chuť je výrazná, zemitá.

KOKOSOVÉ MLÉKO

Lze připravit buď ze strouhaného kokosu, který předem namočíme, nebo z bílé dužiny čersvého kokosového ořechu (hnědou slupku škrabkou odstraňte). Pro vysoký obsah sodíku se hodí pro horké dny nebo při těžké práci nebo sportu, když se člověk více potí.

POHANKOVÉ MLÉKO

Za studena loupaná pohanka při namočení vylučuje sliz, ale lze ji proplachovat a velmi dobře a rychle klíčí. Tmavá pohanka je termicky loupaná, teplem znehodnocená a neklíčí. Pohankový nápoj napomáhá zlepšení pružnosti cév, regeneruje jaterní buňky. Vhodný při silné a dlouhé menstruaci a pro těhotné.

OVESNÉ MLÉKO

je nabité vitaminem B a E. Dá se dělat jak přímo z ovsa, tak i ovesných vloček. Nechybí v něm minerály jako magnesium, selen, měď a mangan a dokonce i nemalé množství železa.

BANÁNOVÉ MLÉKO

1 díl ovesných vloček a nebo ovsa může být namočený a nebo namletý

8 dílů vody

2 zralé banány

Možno přidat slunečnicová či jiná semínka a ořechy, kokos a dochutit skořicí, kakaem nebo karobem.

SOJOVÉ MLÉKO

Připravuje se tak, že předem namočené boby se rozdrtí, uvaří a následně přecedí. Jedná se proto o vodný výluh ze sójových bobů, který je velmi oblíben ve veganské a vegetariánské stravě jako náhražka kravského mléka. Při přípravě sojového mléka je dobré odstranit slupku, která obsahuje hůře stravitelné látky a používat geneticky neupravenou soju nejlépe v biokvalitě. Soju je vhodnější konzumovat ve formě  tempehu - fermentovaných sojových bobů a nebo jako tofu - sojový “sýr”.

Sója je luštěnina velmi bohatá na bílkoviny, obsahuje jich 35 - 38 procent. V minulosti se bílkoviny, obsažené v sóje, považovaly za méně hodnotné, než bílkoviny živočišné. Pravdou ovšem je, že tyto bílkoviny jsou velmi hodnotné díky dobrému aminokyselinovému složení s vysokým podílem esenciálních aminokyselin.

Složení sójového tuku je výhodnější zejména z hlediska prevence srdečně-cévních onemocnění. Složení mastných kyselu je u sóji naopak příznivější než u mléka a sója neobsahuje cholesterol. Také sacharidy se liší - v kravském mléce je obsažena laktóza, v sójových nápojích sacharóza. Sojové mléko je velmi bohaté na isoflavonoidy.  Každý šálek sójové mléko obsahuje asi 20 mg izoflavonů. Kravské mléko neobsahuje isoflavony.  Isoflavony mají mnoho zdravotních výhod, včetně snižování cholesterolu, zmírňování příznaků menopauzy, prevence osteoporózy a snížení rizika pro určité druhy rakoviny (rakoviny prostaty a prsu). Isoflavony jsou také antioxidanty, které chrání naše buňky a DNA před oxidací.

Na rozdíl od mléka soja neobsahuje vitamín B12, který je potřeba pro správnou obnovu buněk, který je v případě čistě rostlinné stravy nutné pravidelně doplňovat.

Výroba sojového mléka

1 díl sojových bobů

8 dílů vody

špetku soli

plátýnko/jemné sítko

Pokud chcete ochucené mléko pak cukr, skořici nebo pravou vanilku dle chuti

Více informací a receptů na

www.mixery-odstavnovace.cz


Nahoru